Własne oczko wodne

Osoby, które mieszkają w domach jednorodzinnych, często marzą o posiadaniu własnego oczka wodnego, lub nawet niewielkiego stawu. Często zastanawiają się, jak taki zbiornik założyć. W marketach budowlanych i w Internecie dostępne są gotowe formy do oczek wodnych. Zazwyczaj oczka wykonane na ich podstawie wyglądają jednak mało naturalnie, dlatego też większość osób decyduje się na wykopanie w ogrodzie oczka o wymarzonym przez siebie kształcie i rozmiarze, oraz wyłożenie go folią. Co warto wiedzieć o takim rozwiązaniu?

Jakość folii

Przede wszystkim należy dobrze zastanowić się nad wyborem folii. Nie warto kupować zwykłej, popularnej folii tunelowej. Jest ona najtańszym rozwiązaniem, jednak szybko okaże się złudną oszczędnością. Folia tunelowa jest cienka i mało elastyczna. Bardzo łatwo uszkodzić więc  ją podczas wykładania oczka wodnego. Nic dziwnego – żywotność folii jest przewidziana na maksymalnie dwa lata. Założenie oczka wodnego wymaga wiele pracy, nie warto więc zabierać się za nią, jeśli nasze dzieło ma szybko się zniszczyć. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem są specjalne folie basenowe, stworzone do uszczelniania zbiorników takich jak oczka wodne, stawy czy baseny. Folie basenowe z PCV są mniej podatne na uszkodzenia niż folie tunelowe. Lepiej znoszą także bardzo niskie temperatury, a także promieniowanie UV. Folie od dobrych dostawców są ponadto przyjazne dla otoczenia, nie mają negatywnego wpływu na rośliny czy ryby w oczku wodnym. Co ważne, folie basenowe są odporne również na procesy gnilne zachodzące w oczku wodnym. Jeśli więc chcemy cieszyć się zbiornikiem przez długi czas, warto zainwestować w porządną folię.

Geowłóknina

Zanim wyłożymy wykopany zbiornik folią, warto pomyśleć o użyciu geowłókniny. Geowłóknina to specjalistyczny podkład pod folię, który stabilizuje, wzmacnia i wyrównuje podłoże. Dzięki geowłókninie unikniemy uszkodzenia folii np. o wystający z ziemi ostry kamień.  Jest ona nieszkodliwa dla środowiska, ta od dobrego producenta wykonana jest z reguły z geosyntetycznych materiałów.