Jak uszczelnić staw w ogrodzie?

Uszczelnianie stawu w ogrodzie

Budowa stawu we własnym ogródku to nie lada wyzwanie. Rezultat końcowy może być jednak bardzo satysfakcjonujący, jeżeli nie zapomnimy o niezbędnych czynnościach. Jedną z nich jest prawidłowe uszczelnienie stawu. Dopiero, gdy wykonamy je poprawnie, będziemy mogli w pełni cieszyć się atrakcyjnym efektem wizualnym oraz bogactwem roślin i zwierząt przydomowego zbiornika wodnego i sprzyjającym mikroklimatem.

 

Czy uszczelnienie jest ważne?

Staw ogrodowy rzadko kiedy ma jednolitą głębokość na całej powierzchni. W związku z tym, że żyją w nim różne gatunki zwierząt, strefy zbiornika wodnego dzieli się na: bagienną brzegową, półgłęboką oraz głęboką. Płytsze strefy mogą wysychać w upalne lata, dlatego warto zainwestować w uszczelnienie dna. Poza tym, podłoża stawów są zazwyczaj przepuszczalne. W związku z tym, aby uniknąć nadmiernej eksploatacji naszego stawu i cieszyć się nim przez długie lata, należy zainwestować w skuteczne uszczelnienie.

 

Folia hydroizolacyjna

Zbiorniki wodne można uszczelniać tylko i wyłącznie za pomocą materiałów do tego przeznaczonych. Mniejsze zbiorniki możemy uszczelnić matą bentonitową lub matą z kauczuku syntetycznego albo gliną. Stawy charakteryzują się jednak tym, że mają dość sporą wielkość, dlatego skuteczniejszym rozwiązaniem może okazać się folia hydroizolacyjna. To coraz popularniejsza alternatywa ze względu na wygodny montaż i atrakcyjną cenę. Uszczelnianie stawu tym sposobem jest w pełni bezpieczne dla roślin i zwierząt – folia PVC jest neutralna dla środowiska, nie wydziela żadnych szkodliwych substancji i dlatego jest przyjazna dla ekosystemu. Jest elastyczna, więc idealnie dopasowuje się do różnorodnych kształtów, szczelnie przylegając do ścian i dna zbiornika, co zapewnia mu maksymalną szczelność. Folia hydroizolacyjna nie poddaje się negatywnym czynnikom atmosferycznym, gwałtownym zmianom temperatury i promieniom UV. Jest także odporna na uszkodzenia mechaniczne, procesy gnilne, rozerwanie i przerastanie korzeni. Grubość folii waha się od 0.5 do 1.5 mm, a szerokość dochodzi do 8 metrów. Układa się ją na 15-centymetrowej warstwie piasku, którą dodatkowo warto zabezpieczyć geowłókniną, a na brzegach obciąża kamieniami.