Jak dbać o basen ogrodowy?

dobry stan basenu ogrodowego

Baseny przydomowe są coraz bardziej popularne. Pojawiają się zarówno przenośne baseny na stelażach, jak i konstrukcje rozporowe. 

Wiele osób decyduje się również na baseny stacjonarne – nowoczesne, wykładane folią ułożoną na geowłókninie, a także tradycyjne, wykładane kafelkami lub mozaiką. Niezależnie jednak od rodzaju basenu ogrodowego, by móc z niego bezpiecznie korzystać trzeba zadbać o jego dobry stan. Sprawdź, jakich zabiegów może wymagać przydomowy basen i o czym warto pamiętać.

Stan wody

Basen ogrodowy najczęściej jest wyposażony w instalację, która służy do filtrowania wody. Najczęściej składa się ona ze specjalnej pompy, która wymusza przepływ wody przez dołączony filtr. Stosowane są różne rodzaje filtrów, w zależności od rodzaju basenu i skomplikowania całej instalacji. Trzeba pamiętać, że filtry powinny być czyszczone, a wkłady w nich wymieniane zgodnie ze wskazaniami producenta. Jeśli tego nie zrobimy, efektywność filtracji spadnie, a w niektórych przypadkach może dojść do kosztownej awarii pompy.

 

Poza filtrowaniem woda powinna być także odpowiednio uzdatniana. Także w tym przypadku są stosowane różne metody przywracania wodzie optymalnych parametrów. Większe i bardziej rozbudowane instalacje mogą korzystać z możliwości ozonowania wody, prostsze zwykle opierają się na chlorowaniu przez używanie odpowiednich tabletek lub granulatów. Uzdatnianie wody obejmuje usuwanie z niej bakterii, przeciwdziałanie mętnieniu, a także utrzymywanie właściwego pH, które zapobiega osadzaniu się kamienia na poszczególnych elementach instalacji.

 

Czyszczenie basenu

Dbanie o basen przydomowy to także dodatkowe oczyszczanie niecki basenowej. Można to robić przy pomocy specjalnych odkurzaczy basenowych. Są one przystosowane do czyszczenia wszystkich elementów znajdujących się poniżej linii wodnej. Można ich używać zarówno do ścian, jak i do dna. Bardzo przydają się też siatki do wyławiania większych zanieczyszczeń unoszących się na wodzie: liści, owadów lub niewielkich patyków. Dzięki temu unikniemy konieczności częstego czyszczenia filtra.