Folie PVC w hydroizolacji budowlanej

Hydroizolacja to rozwiązanie techniczno-materiałowe, zabezpieczające konstrukcję przed wodą, wilgocią i parą wodną. Biorąc pod uwagę obciążenia wodne, możliwości aplikacje oraz stan podłoża można wyróżnić trzy rodzaje materiałów izolacyjnych: bitumiczne, mineralne i z tworzyw sztucznych. Folia PVC to materiał hydroizolacyjny z tworzyw sztucznych, zyskujący coraz większą popularność w branży budowlanej.

 

Znaczenie hydroizolacji w budownictwie

Budynki lub ich elementy (fundamenty, tarasy, balkony, ściany, dachy), które są narażone na długotrwałe oddziaływanie wilgoci lub wód gruntowych, muszą zostać prawidłowo zabezpieczone.  Elementy budynków, które wchłaniają dużo wilgoci, zwiększają swoją objętość pod wpływem ujemnej temperatury, co skutkuje mikropęknięciami w ich strukturze. Poprzez pęknięcia wilgoć przedostaje się do obiektów, powodując powstawanie zacieków, pleśni i grzybów. Wytwarza to niekorzystny mikroklimat, negatywnie oddziałujący na człowieka. Hydroizolację budynków dzielimy na pionową oraz poziomą, w ramach których mieści się hydroizolacja przeciwwodna, przeciwwilgociowa oraz paroizolacja. Izolując budynki trzeba mieć na uwadze, że w wodzie często rozpuszczone są związki chemiczne, które mogą wnikać w fundamenty i negatywnie wpływać na konstrukcję nośną budynku. Z tego względu materiał hydroizolacyjny musi być odporny również na szkodliwe substancje.

 

Dlaczego folia PVC?

Folia PVC to inaczej polichlorek winylu. Odporna jest na czynniki agresywne, promieniowanie UV, wysokie temperatury  i kwaśne deszcze. Jest neutralna dla środowiska, elastyczna i bardzo wytrzymała. Wyróżnia się bardzo dużą gęstością i szczelnością, dzięki czemu nie poddaje się nawet dużym ciśnieniom wody. Folie PVC, jako materiał hydroizolacyjny w branży budowlanej, nadają się zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Stosuje się je na gruntach mocno zawilgoconych, jako jedną z metod hydroizolacji ciężkiej, zabezpieczającej przed bezpośrednim naporem wód gruntowych. Folie PVC doskonale nadają się do izolacji poziomej ław fundamentowych oraz pionowej ścian fundamentowych i działowych. Można je stosować zarówno w budownictwie ogólnym, jak i przemysłowym, hydrotechnicznym, komunikacyjnym, podziemnym oraz do renowacji obiektów zabytkowych.  Jest to materiał chętnie stosowany ze względu na prostą aplikację, atrakcyjną cenę i dostępność w różnych wymiarach.